26 października 2012

Coldplay, czyli bliżej muzyki być.

Ostatnimi czasy sporo myślałam nad  tym, o czym mogłabym napisać nowy tekst na bloga. Oczywiście był to proces strasznie zawiły i czasochłonny...no dobra nie był. Jednak przez dłuższy czas moja głowa była zajęta tym, co się tutaj znajdzie. Podczas ostatniej burzy mózgów padła propozycja by zajmować się wszystkim, co tylko może zaciekawić, dopomóc, a może i trochę wyedukować. Pech chciał, że trafiło na muzykę i powstał pomysł, żeby przybliżać sylwetki dobrze znanych zespołów, albo i takich, o których mało kto słyszał. 

Dlatego też, dzisiaj pojawia się wpis. W tym tygodniu dość dużo słuchałam muzyki zespołu Coldplay i wybór  był dla mnie oczywisty.
Mam nadzieję, że spodoba się Wam taka rubryka na blogu. :) I może sami będziecie nam podsyłać propozycje zespołów? :)

Ale do rzeczy, według słów Wikipedii, Coldplay to brytyjska grupa muzyczna, grająca rock alternatywny.
Co można o nich więcej powiedzieć?

Grupa ta stworzona została w roku 1996, tworzy ją czwórka przyjaciół. Pomysł stworzenia zespołu powstał podczas gdy wokalista - Chris Martin i gitarzysta John Buckland zaczęli tworzyć teksty piosenek. Po jakimś czasie do tej dwójki dołączył gitarzysta basowy Guy Berryman, a także perkusista Will Champion. Skład grupy pozostał po dziś dzień bez zmian.

Coś więcej muzycznie?

W lipcu 2000 roku grupa wydała debiutancki album "Parachutes", który w niedługim czasie stał się najlepiej sprzedawanym na Wyspach Brytyjskich i przez kolejne 33 tygodnie był na liście najlepiej sprzedających się płyt. Do najbardziej znanych utworów tego krążka zalicza się:

"Don't panic" 

"Shiver"

czy też "Yellow"

W 2002 roku ukazał się album "A Rush of Blood to the Head". Krytycy twierdzili, że był on dojrzalszy niż poprzedni krążek. Single, które się wtedy ukazały to:

"In my place"

"The Scientist" ,
a także "God Put a Smile upon Your Face" i "Clocks".

W 2005 roku świat ujrzał trzeci album "X&Y". Krążek zapowiadały takie utwory jak :

"Speed of Sound",
"Fix You", "Talk" oraz "The Hardest Part"

Czwarta płyta "Viva la Vida or Death and All His Friends" ukazała się w 2008 roku. Single z płyty to :

"Viva la Vida"

"Lost!" i inne.

Najnowszy album zespołu, wydany w październiku 2011 nosi nazwę "Mylo Xyloto". A promowały go piosenki:

"Every Teardrop Is a Waterfall"


"Paradise"


"Charlie Brown"

Podczas trasy koncertowej promującej album zespół odwiedził różne kraje, a wśród nich Polskę. 19 września 2012 roku zagrał na Stadionie Narodowym w Warszawie, na koncercie obecnych było ponad 60 tysięcy fanów grupy.

Nagrody?

Za "Parachutes":
 Brit Awards 2001 (album, zespół), nagroda Grammy za najlepszy album alternatywny. Zespół został wyróżniony przez magazyny "Q" za album i "New Musical Express" za debiut i album. Otrzymali oni także nominację do Mercury Music Prize.

Za "A Rush of Blood to the Head":
Nominacja do Mercury Music Prize, nagroda miesięcznika "Q" za najlepszy album, nagroda Grammy w 2003 roku za najlepszy album z muzyką alternatywną. Album ten zadebiutował też w pierwszej piątce listy "Billboard Hot 100".

Za "Viva la Vida or Death and All His Friends":
wyróżnienie magazynu "Q" za najlepszy album, 4 nominacje do nagród Amierican Music Awards, 3 nagrody Grammy: za piosenkę roku, album roku oraz za najlepsze zespołowe wykonanie pop.

Kontrowersje?

W przypadku zespołu Coldplay nie obyło się także bez kontrowersji. W 2008 roku Joe Satriani, słynny gitarzysta oskarżył grupę o plagiat! Oznajmił, że utwór "Viva la Vida" jest łudząco podobny do jego utworu "If I Could Fly" pochodzącego z roku 2004. W 2009 zawarto w tej sprawie porozumienie pozasądowe, wokalista Coldplay utrzymywał, że podobieństwo melodii jest przypadkowe. Joe Satriani odszkodowanie przeznaczył na cele charytatywne.


Nie da się ukryć, że zespół ten ma w sobie coś przyciągającego. Klimat piosenek wprowadza słuchacza w odrębny świat i nie wypuszcza ze swoich objęć do ostatnich nut. Wiele nagród na koncie jest dowodem na uznanie zespołu w muzycznej branży, jednak jak to przeważnie bywa i tutaj nie obyło się bez potyczek. 

Co Wy o nich sądzicie? Macie jakieś swoje ulubione piosenki?

Jeśli chcecie zaproponować nam jakiś zespół do przybliżenia piszcie do nas!

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...